Björgenová a Harvey sú víťazmi prológov na Tour de Ski v Oberhofe

28.12.2013 Celý región

Oberhof 28. decembra (TASR) - Oberhof 28. decembra (TASR) - Nórka Marit Björgenová sa stala v sobotu v nemeckom Oberhofe víťazkou úvodného prológu Tour de Ski v behu na lyžiach na 3 km voľnou technikou. V improvizovaných podmienkach pri nedostatku snehu skončil prológ mužov na 4,5 km voľnou technikou triumfom kanadských borcov, keď Alex Harvey vyhral pred krajanom Devonom Kershawom. Slovákom sa v rýchlostných pretekoch nedarilo a skončili hlboko v poli porazených.

Björgenová v pretekoch Svetového pohára na skrátenom okruhu dlhom 1500 m s celkovým časom 6:34,4. Na druhom mieste so stratou 1,9 s skončila ďalšia Nórka Astrid Jacobsenová, bronz putuje nečakane do Poľska zásluhou Sylwii Jaskowiecovej (+7,0). Na ťažkom a mokrom snehu bez slovenskej účasti napokon neštartovala ani štvornásobná celková víťazka Svetového pohára Justyna Kowalczyková. Organizátori 8. ročníka Tour de Ski totiž kvôli počasiu zmenili program pretekov (pozn. pôjdu sa len dvoje preteky klasickou technikou a päť voľnou technikou) a tak sa poľská reprezentantka následne zo súťaže odhlásila. Podľa oficiálneho vyjadrenia Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) zo "zdravotných dôvod", avšak Kowalczyková údajne uprednostnila prípravu na ZOH 2014 v Soči.

Viacnásobná majsterka sveta a olympijská víťazka Björgenová, ktorá bola v konečnom hodnotení SP už dvakrát druhá, je pri neúčasti obhajkyne Kowalzcykovej naďalej najväčšou favoritkou. Preteky Tour de Ski, v ktorých sa súťaží o prémiu 457.000 eur, vyvrcholia 5. januára v Taliansku. "Bolo trošku zložitejšie zvoliť tú správnu rýchlosť, ale mala som dobre pripravené lyže. Takže som šťastná, že sa to podarilo. Už je to dlho od posledných pretekov, takže ma teší, že som si udržala formu," povedala Björgenová v rozhovore pre televíznu stanicu Eurosport.

U mužov vyhral Harvey

Najrýchlejší čas v úvodnej etape Tour de Ski v kategórii mužov dosiahol nečakane Harvey. Kanadský reprezentant triumfoval s výkonom 9:03,4 minút pred Kershawom (+4,1 s) a Nórom Chrisom Jespersenom (+10,2). Slovenským zástupcom sa v improvizovaných podmienkach na ťažkom a mokrom snehu pri padajúcej hmle nedarilo. Skúsenejší Martin Bajčičák obsadil 74. miesto (+41,5) a Peter Mlynár skončil na 92. pozícii so stratou 53,9 sekúnd na víťaza. V disciplíne, ktorá príliš nevyhovovala vytrvalostným bežcom, obsadil ruský obhajca trofeje Alexander Legkov 17. pozíciu a favorizovaný Nór Petter Northug sa musel uspokojiť s 25. priečkou.